Home / Kočky

...................................

O nás

...................................

Novinky

...................................

Feny

...................................

Psi

...................................

Štěňata

...................................

Na prodej

...................................

Fotogalerie

...................................

Odchovy

...................................

Veteráni

...................................

In memoriam

...................................

Odkazy

...................................

Kniha návštěv

...................................

Kontakt

...................................

chovatelská stanice

Původ a Historie
čes: Papillon - Malý kontinentální španěl

angl: Papillon, Phalene - Continental Toy Spaniel  

Původ papillonů je do současnosti zcela nejasný. Jedna verze říká, že papilloni jsou vlastně epanioezi z Belgie, oblíbenci královského dvora. Ale v druhém tvrzení se říká, že má původ v trpasliším španělu, kterého známe již z 16.století ze Španělska. Avšak dlouhá bohatá srst spíše poukazuje na krev severního špice. Papillonu jsou svým původem nejblíže Phalenům. V 17.století bylo toto plemen neobyčejně populární ve Francii a mnozí známí umělci, jako 
např. Rubens nebo Van Goge jej zvěčňovali na svých plátnech. Papilloni byli také velkými oblíbenci Marie Antoanety a markýzy De Pompadur. Tito psi jsou taktéž nádhernými lovci krys. Plemeno bylo uznáno FCI, AKC, UKC, KCGB, CKC, ANKC.

VYUŽITÍ PŮVODNÍ:
 

Společník.

VYUŽITÍ DNES:
 

Společník.

PLEMENO:  
 

FCI IX. - Společenská plemena a toy
Sekce 9 – Kontinentální Toy španělé.
Bez pracovní zkoušky.
 

OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR : PAP/ PH  ČÍSLO STANDARDU: 77/ 06. 04. 1998 (Velká Británie)
DATUM PUBLIKOVÁNÍ PŮVODNÍHO STANDARDU: 17. 09. 1990

Anatomie

Papillon, je plemenem malých společenských psů.
Papillon, je půvabný a elegantní pejsek, harmonické postavy s jemnou kostrou a dlouhou srstí. Jeho tělo je o něco delší, než jeho výška v kohoutku. Hlavu má poněkud lehčí, avšak k tělu úměrnou. Nos má malý, černý a okrouhlý, na konci poněkud zploštělý. Čenich je kratší, než lebka, jemný, špičatý a po stranách ne příliš vydutý, nesmí směřovat nahoru, nosní hřbet je rovný. Rty jsou silně zabarvené, tenké a těsné. Oči má dosti velké, poněkud nízko posazené, nevyčnívají, jsou dobře otevřené a ve tvaru velké mandle. Jsou tmavě zbarvené a velmi výrazné. Charakteristickou zvláštností jsou nádherné uši, podobné na křídlům Babočky, jsou vcelku jemné, avšak pevné, posazeny dosti daleko od sebe, takže odhalují mírně kulatou lebku.
Papillon je variantou Kontinentálního Toy španěla s rovnýma ušima:
Uši má postavené vysoko, boltce jsou dobře otevřené, otočené do strany. Vnitřní okraj boltce tvoří vzhledem k horizontále úhel 45 stupňů, v žádném případě nesmí směřovat (jako např. uši Špice) vzhůru. Vnitřek boltce je pokrytý jemnými a zvlněnými chloupky. Nejdelší chlupy okraj ucha mírně přesahují, vnější část je naopak pokrytá dlouhou srstí zformovanou do proužků, které okraj ucha značně přesahují. Krk je mírně delší, v týlu poněkud klenutý. Hruď má širokou, značně sníženou, obvod hrudi mezi dvěma posledními žebry musí být přibližně rovná jeho výšce v kohoutku. Žebra jsou zřetelně klenutá, břicho mírně vypracované. Ocas je posazený vysoko, dosti dlouhý, porostlý dlouhou hustou srstí, je zatočený do krásného chocholu. Když je pes v akci, ocas je nesený zvýšeně podél linie zad, nikdy není zatočený nebo položený přes záda. Nohy jsou rovné, pevné, avšak jemné. Papillon má chůzi pyšnou, uvolněnou, lehkou a vkusnou.

VÝŠKA:

Papillon, Phaléne má v kohoutku kolem 28 cm.

VÁHA:

Papillon, Phaléne je dělen do 2 hmotnostních kategorií:
1.)méně, než 2,5 kg, a to jak pro psy, tak i pro feny.
2,)od 2,5 do 4,5 kg pro psy a od 2,5 do 5 kg pro feny.
Minimální hmotnost je 1,5 kg.

SRST:
 

Papillon má srst bez podsady, je hojná a bohatá, lesklá a rovná, ne zvlněná ani příliš měkká, s hedvábným odleskem. Srst by v dobré kondici měla být na kohoutku dlouhou 7,5 cm a na ocase až 15 cm. Přiznané jsou všechna zbarvení na bílém základě, na těle a nohách musí bílá barva znatelně dominovat. Ve všech barevných variantách však musí být rty, oční víčka a především nos pigmentem zbarveny do černa.

Fyziologie

PÉČE:
 

Papillon, Phalén má hedvábnou srst bez podsady, nenáročnou na péči. Alespoň jednou týdně ji kartáčujte. Papillon i Phaléne koupeme dle potřeby, kvalitní psí kosmetikou.

PRŮMĚRNÁ DÉLKA ŽIVOTA:
 

Papillon, Phalén se průměrně dožívá 13 při dobré kondici i déle.


 

Výchova

CHARAKTER:
 

Papillon je čilá a temperamentní osobnost, s pyšným a půvabným držením těla, s lehkou a elegantní chůzí. Je velice nenáročný, přizpůsobený k dlouhým procházkám, hodí se na veškeré psí sporty- agility, tanec se psem, obedience, canisterapie atd. Výborně snáší jakékoliv počasí.
Papillon je velice oddaný, miluje všechny členy rodiny a velice dobře se cítí ve společnosti dětí i starších lidí. Je to oddaný přítel a neskonale milý společník.

 


 

PAPILLON (Standard FCI č. 77)

Země původu: Francie a Belgie

Upotřebení: Společenské plemeno.

Klasifikace: Skupina 9 - společenský a doprovodný pes.

Celkový popis: Tento malý španěl s dlouhou srstí má normální harmonickou stavbu těla, jeho mírně delší nos je kratší než lebka, tělo delší než výška, chůze volná a elegantní. Čilý a elegantní pes hrdé a statečné povahy.
Hlava: Tvar lebky kulatý jak z předního, tak z bočního pohledu, nad nosní partií náznak středně hluboké rýhy, nosní hřbet rovný, mírný stop. Nosní houba malá, černá, kulatého tvaru, na horní straně může být mírně nedotažená. Pysky silně pigmentované, úzké, těsně přiléhající. Dobře utvářený, normální skus. Jazyk nesmí být vidět.
Oči: Poměrně velké, tvaru velmi široké mandle, ne vypoulené, posazeny daleko od sebe. Tmavé barvy. Oční víčko silně pigmentované.
Uši: Jsou nasazeny daleko od sebe, kůže má být pevná a pružná. Vysoko nasazené a dobře otevřené, pokryté dlouhými chlupy. Ušní boltec svírá úhel 45 st.
Hrudní končetiny: Lopatka a záloktí dobře zaúhlené, nohy rovné, pevné, štíhlé, pes nesmí působit nohatě. Z předního pohledu jsou končetiny paralelní, nasazení HK z bočního pohledu je zdánlivě nevýrazné.
Tlapy: Dlouhé, zaječí. Nasazeny kolmo k nohám, pokud možno černé. Štíhlé prsty s jemným bohatým osrstěním, které trčí směrem dopředu.
Pohyb: Hrdý krok, volný, plynulý a elegantní pohyb.
Krk: Střední délky. Šíje trochu klenutá.
Hrudník: Široký, dost hluboký, žebra dobře klenutá, obvod hrudníku by měl odpovídat kohoutkové výšce.
Hřbet: Ne příliš klenutý, bedra pevná, lehce klenutá.
Břicho: Lehce zatažené.
Ocas: Dost vysoko nasazen, delší, s bohatými závěsy. Nesen na zádech, špička se smí dotýkat zad,
neměl by kroužkovat, ano volně ležet na zádech.
Srst: Bohatá, lesklá bez podsady, zvlněná, pevná, hladká. Na obličeji, přední straně končetin, na spodní straně lokte je srst krátká, na těle středně dlouhá. Krk. Uši ocas a zadní strana končetin bohatě osrstěná. V zátylku délka 7,5 cm , na ocase 15 cm.
Barva: Na bílém podkladě všechny barvy. Na trupu a končetinách musí převládat bílá. Bílá lysina na hlavě má být dobře viditelná. Bílá barva převažující na hlavě je nežádoucí. Pysky, oční víčka a nosní houba dobře pigmentované.
Velikost: Výška v kohoutku cca 28 cm, váha od 2,5 - 4,5 kg. Nejnižší váha 1,5 kg, nejvyšší 4,5kg nikoliv více.
Chyby: Plochá a nekulatá lebka, výrazný stop, prohnutý nosní hřbet, malé, kulaté, vypouklé, světlé oči s viditelným bělmem (při pohledu dopředu), depigmentovaná nosní houba, depigmentovaná oční víčka a pysky, podkus, předkus, křivé nohy, volné klouby, vybočené nebo vbočené tlapy, paspárky jsou nežádoucí, kroužkující, na zádech ležící nebo na stranu padající ocas, řídká, měkká, rozčepýřená, odstávající, vlnitá srst s podsadou..
Vylučující vady: Skvrnitý nebo depigmentovaný nos, výrazný podkus nebo předkus, stále viditelný jazyk.
Poznámka: Psi musí mít dvě normálně vyvinutá varlata volně uložená v šourku.

 

                            design : Nikola Arcanidu / update : Marcela Blahutová